Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

03.09.2015

Po torach pamięci - nowy projekt młodzieży

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Po torach pamięci. Szczecinek – Złocieniec – Drawsko Pomorskie” – jest to nowy projekt, realizowany przez grupę młodzieży prowadzoną pod okiem Romualda Kurzątkowskiego, nauczyciela drawskiego Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych. Projekt ma na celu upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych lat 1945-1956 w najbliższej okolicy.

 

 

Grupa realizuje projekt w ramach II edycji konkursu „Historia wokół nas” organizowanego przez Fundacje Macte Animo. Konkurs ma sprzyjać kształtowaniu świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia, zainteresowaniu lokalną historią oraz służyć rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, a także twórczego i kreatywnego myślenia.Podczas trwania projektu, realizowane będą liczne działania mające przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy o latach powojennych w środowisku lokalnym.

Celem działań grupy projektowej jest:

  • Stworzenie strony internetowej, strony na facebook’u oraz w serwisie YouTube poświęconym działaniom oraz badanej historii
  • Stworzenie 3 filmów opowiadających historie pochodów 3 maja 1946 oraz funkcjonowania PUBP w Szczecinku, podziemia antykomunistycznego działającego w Złocieńcu oraz kolektywizacji wsi i działalności PUBP w Drawsku Pomorskim.
  • Zaprojektowanie i rozkolportowanie plakatów oraz ulotek rozpowszechniających wiadomości o latach 1945-56.
  • Zebranie i opublikowanie wspomnień związanych z tym okresem.
  • Stworzenie scenariusza lekcji o działalności Urzędów Bezpieczeństwa i rozesłanie go do szkół oraz przeprowadzenie takich lekcji w niektórych z nich.
  • Przeprowadzenie rekonstrukcji historycznej.
  • Przeprowadzenie ankiet o znajomości tej części historii wśród mieszkańców.
  • Jako główny cel grupa stawia sobie doprowadzenie do powieszenia tablicy pamiątkowej na budynku byłego urzędu PUBP w Drawsku Pomorskim, na którą większą część środków planują zebrać przez crowdfounding na stronie www.polakpotrafi.pl

Logo akcji symbolizuje wkroczenie na trudną część polskiej historii – okres stalinizmu. Jest historia dla wielu bolesna, ale dla wielu również zapomniana. Postaci na dole symbolizują nowe pokolenie, które podążająć „po torach pamięci” utrwali nawet te bolesne i zakurzone karty polskiej historii. Projekt realizowany będzie do momentu odsłonięcia tablicy pamiątkowej z możliwością poszerzania zakresu naszych działań.

 

W skłąd grupy projektowej wchodzą: Malwina Jurczyk, Joanna Szlanga, Ernest Groszek, Tomasz Jakomulski, Kornel Romański. 

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja