Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Ilony Klary

Sunday, 18, sierpień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

09.05.2019

Grillujesz? Nie popełnij tych błędów!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mało kto nie lubi skosztować potraw z grilla – nierzadko ważny jest nie tylko sam ich smak, ale okoliczności i towarzystwo, w jakim możemy się nim raczyć. Coraz częściej grillujemy już nie tylko na własnych posesjach i działkach, ale wszędzie gdzie się da – w niejeden ciepły weekend oblegane są brzegi rzek i inne ogólnodostępne i pozwalające choć trochę zapomnieć o miejskim zgiełku miejsca.

Wszystko nie wymaga szczególnych umiejętności, jednak warto mieć na uwadze kilka spraw, dzięki którym będzie nam łatwiej, a poza tym unikniemy np. przyjmowania szkodliwych substancji.

Zanim zabierzemy się za rozpalanie

Zwłaszcza wówczas, gdy spotykamy się mniej lub bardziej spontanicznie by miło spędzić popołudnie, często sięgamy po coraz bardziej popularne grille jednorazowe. Jeśli jednak korzystamy z normalnego, pamiętajmy o tym, że przygotowanie do udanego grillowania zaczyna się tuż po zakończeniu poprzedniego – trzeba dobrze oczyścić ruszt by wolny był od wszelkich szkodliwych substancji, co najłatwiej zrobić od razu.

Gdy już uporaliśmy ze skutkami własnego lub cudzego lenistwa, przychodzi pora na rozpalanie. Cóż, nie każdemu zdarzało się często biwakować, toteż z rozpalaniem ognia radzimy sobie różnie, sięgamy więc a to po jakieś paliwa czy inne substancje, np. z parafiną, a to fragmenty drewna iglastego, tudzież po wszelkiego typu papier – laminowane i drukowane okładki czy opakowania palą się świetnie, ale, podobnie jak poprzednie wymienione rozpałki, mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Kolejna istotna rzecz to temperatura. Okiełznajmy swoją niecierpliwość w zaspokajaniu głodu i poczekajmy, aż osiągnie ona właściwą wartość – jeżeli przez kilka sekund możemy trzymać nad naszym grillem otwartą dłoń, bez wątpienia jest jeszcze za niska. Skutkiem będzie konieczność dłuższego pieczenia mięsa, aż do jego osmolenia czy przypalenia, podczas gdy w środku może się okazać niedopieczone. Podobny problem możemy mieć, jeśli robimy szaszłyki z różnych rodzajów mięsa – mogą one wymagać różnego czasu obróbki termicznej. Błędem jest także grillowanie mięsa, które nie zostało dokładnie rozmrożone.

Kawałek aluminium chroni Twoje zdrowie

Ileż radości potrafi dać szybka i spontaniczna wizyta w sklepie po jednorazowy grill i kiełbasy, by następnie móc spędzić resztę popołudnia w otoczeniu zieleni nad rusztem, znad którego unosi się wspaniały zapach. Wówczas zwykle nie dbamy o nic – a wystarczy tylko aluminiowa folia, by radykalnie obniżyć potencjalną szkodliwość takiego posiłku. Chodzi o tłuszcz, który spływając na gorące węgle spala się gwałtownie wydzielając bardzo szkodliwe wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Naszemu zdrowiu nie sprzyja też jedzenie mięsa przypalonego – dbajmy o to, by leżało nad żarem, a nie ogniem. Jeśli zaś korzystamy z grilla z pokrywą, nie podnośmy jej za często – ona ma za zadanie zwiększyć równomierność obróbki cieplnej.

Ustrzegłszy się tych kilku błędów unikniemy szeregu zagrożeń i sprawimy, że każde grillowanie będzie nam upływało lepiej, bez względu na to, czy wystarcza nam kiełbasa, czy też na nasz ruszt trafia wieprzowina, żeberka wołowe bądź kurczak, którym towarzyszy nieodłączny sos barbecue, w jaki, jeśli zależy nam na naprawdę dobrym, możemy zaopatrzyć się np. w sklepie Deli-Guru.

Jeśli jeszcze tylko nieco zróżnicujemy skład powstających w ten sposób posiłków (przede wszystkim o warzywa) i zachowamy należyte umiarkowanie, spokojnie możemy zajadać się na zdrowie.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja