Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

03.01.2019

Ochronna odzież zimowa - kiedy potrzebna?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ochronna odzież zimowa – kiedy potrzebna ?

Dla większości z nas "zima" oznacza śnieg i mróz. Jednak w przepisach nie ma miejsca na dowolną interpretację tego, kiedy jest zimno i kiedy mamy do czynienia z „prawdziwą” zimą. Przepisy precyzyjnie określają to, od kiedy należy przydzielić pracownikom zimowe ubrania robocze, a także czym powinny się cechować, czyli jakie normy muszą spełniać.

 

Odzież robocza na zimę – co trzeba wiedzieć?

Ubrania robocze na okres zimowy wymagane są przez artykuły 2376, 2377 i 2379 Kodeksu Pracy. Podlegają takim samym zasadom jak odzież do innych prac – pracodawca ma ustawowy obowiązek ich dostarczenia lub wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w sytuacji, gdy pracownik sam ją dostarcza. Odzież robocza do prac w zimie musi uwzględniać specyfikę warunków atmosferycznych i chronić nie tylko przed niskimi temperaturami, ale uwzględniać śliskość nawierzchni oraz możliwość pojawiania się opadów. Dlatego składa się z kompletu odzieży (kurtka, bluza, spodnie, ocieplane obuwie o właściwościach antypoślizgowych), czapki oraz rękawic ocieplanych.

Jeżeli temperatury spadają poniżej -10°C, pracownik wykonujący czynności na otwartej przestrzeni musi być wyposażony dodatkowo w środki ochrony indywidualnej. Musi mieć również zapewnione narzędzia i środki do wykonywania specyficznej pracy.

Jakie cechy powinna mieć odzież robocza?

Cechy odzieży roboczej określała norma EN 342, zaś norma EN 14058 dotyczy wyrobów chroniących przed chłodem. EN 342 określa zarówno wymagania, jak i metody badania kompletów odzieży roboczej przeznaczonych do ochrony przed zimnem. Ubrania robocze spełniające jej wymogi powinny być oznakowane piktogramem przedstawiającym płatek śniegu – jego wygląd jest podobny do tego, który znajduje na znaku ostrzegającym przed oszronieniem jezdni.

Takie zimowe ubrania robocze mogą być stosowane przy pracy stałej lub chwilowej w temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza. Mają one odpowiedni poziom izolacyjności cieplnej, wodoszczelności oraz przepuszczalności powietrza. Jeśli praca odbywa się w niskich temperaturach, które jednak nie przekraczają -5°C, wówczas zastosowanie ma norma EN 14058.

Należy pamiętać, że jeśli pracownicy pracują większość czasu na otwartej przestrzeni, sama odzież ochronna to nie wszystko. Zgodnie z § 44 załącznika nr 3 Dziennika Ustaw 03.169.1650, pracodawca ma obowiązek przygotowania dla pracowników pomieszczenia do ogrzania się. Musi ono być ulokowane w pobliżu miejsca pracy i dawać ochronę przed niskimi temperaturami oraz czynnikami atmosferycznymi (jak deszcz czy opady śniegu). Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 8m2.

Zimowe ubrania robocze – kupić czy wynająć?

Zimowe ubrania robocze można nabyć w każdym sklepie sprzedającym odzież BHP. Jednak nie zawsze jest to opłacalne – zwłaszcza, jeżeli prace na zewnątrz w zimie są przeprowadzane tylko od czasu do czasu lub zimowa odzież robocza wymagana jest na krótszy okres. W takim przypadku warto rozważyć wynajem zimowej odzieży roboczej, co oferuje np. Lindström.

Zaletami tego rozwiązania są nie tylko znacznie mniejsze koszty niż w przypadku zakupu, ale pewność, że wynajmujemy odzież, która spełnia wszystkie normy. Oszczędza to także czas, który należałoby poświęcić na przeprowadzenie zakupów. Ponadto oferowane są często usługi dodatkowe – wspomniana firma Lindström zajmuje się m.in. konserwacją ubrań zimowych. Jeżeli natomiast ulegną one uszkodzeniu, dostarcza nowe, więc unikamy przymusowych przerw w pracy i związanych z nimi kosztów. Już dziś warto zapoznać się ofertą Lindström!

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja