Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

21.01.2019

Co może zająć komornik a czego nie może?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Komornik to funkcjonariusz publiczny, który posiada duże uprawnienia i możliwości. Działający z ramienia sądu rejonowego zgodnie z Polskim  prawem. Niestety, zdarzają się sytuacje kiedy komornik zajmuje własność dłużnika. Warto być zorientowanym, co może zająć komornik a czego nie może nam zabrać.

 

Co komornik może w praktyce zabrać?

Komornik sądowy ma poparcie polskiego prawa w zajmowaniu własności znajdujących się we władaniu dłużnika. Znaczy to, że ma pełne prawo do zajęcia przedmiotów, które dłużnik aktualnie użytkuje, którymi zarządza lub które znajdują się w miejscu jego zamieszkania. Komornik w momencie przejmowania nie ma obowiązku sprawdzania, czyją własność stanowi dany przedmiot. Przykładowo, jeżeli dłużna osoba znajdzie się w posiadaniu pożyczonego od znajomego samochodu - komornik może zgodnie z prawem przejąć auto na rzecz pokrycia części długu. Aktualny użytkownik ma wtedy obowiązek poinformować komornika, kto jest prawowitym właścicielem przedmiotu. Więcej szczegółów o tym co może zająć komornik dowiesz się klikając w łącze.

Jakiego typu własności komornik nie ma prawa od nikogo żądać?

Jest wiele wartości materialnych, które mogą zostać zajęte przez komornika - najczęściej są to pensje pracownicze, rachunki bankowe, ruchomości czy nieruchomości. Istnieje jednak szereg określonych prawnie rzeczy co może zająć komornik a czego nie może przejąć. Chronione są ogólnie pojęte przedmioty umożliwiające przeżycie w zaistniałych warunkach lub podjęcie pracy. Przykłady to domowe sprzęty kuchenne, ubrania codzienne czy pościel. Wszystkie tego typu przedmioty muszą pozostać w ilości zapewniającej swobodnie korzystanie z nich przez dłużnika i osoby z nim zamieszkałe (na przykład rodzinę). Dotyczy to również zapasów żywności i opału w ilości umożliwiającej przeżycie na okres miesiąca.

Przy długach praca to konieczność

Takiej ochronie podlegają przede wszystkim narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej dłużnika. Znakomitym przykładem jest komputer, będący potencjalnym źródłem dochodów przy pracy zdalnej. Ochronie podlega również część pensji w kwocie uzależnionej od rodzaju, rozmiaru i sposobu spłacania długu oraz od jego całkowitej wartości (przy czym dłużnik nie może otrzymać mniej niż minimalna pensja krajowa). Bezpieczne pozostaną również przedmioty umożliwiające naukę, przedmioty codziennego użytku, dokumenty oraz przedmioty umożliwiające praktykowanie religii.

Świadomość co może zająć komornik a czego nie może, sprawia że zaistniała sytuacja uwzględniająca jego działanie w życiu nie pozostawia dłużnika bez możliwości wyjścia.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja