Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

13.11.2018

Planowanie budżetu domowego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Niektórzy ludzie, słysząc hasło "budżet domowy" od razu odrzucają ten pomysł, myśląc - "Po co mi coś takiego?". I tutaj już popełniają podstawowy błąd. Swój własny budżet domowy można stworzyć bardzo szybko, a jak wiadomo, poprawi to bardzo jakość życia i oczywiście co najważniejsze - jakość finansów.

 

Do stworzenia swojego budżetu domowego nie potrzeba żadnych specjalistycznych programów, nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Można to zrobić tu i teraz, w kilka minut, na kartce zwykłego papieru, bez żadnych udziwnień. Niestety bardzo często ludzie mylą ze sobą dwa pojęcia. Spisywanie wydatków i budżet domowy. Spisywanie wydatków dotyczy przeszłości. Budżet domowy zaś przyszłości. Dzięki planowaniu własnego budżetu, możemy zapanować nad swoim życiem i wydatkami. Brzmi górnolotnie? Niekoniecznie. Planowanie swojego budżetu nie jest ani skomplikowane, ani trudne, ani czasochłonne, a już na pewno nienudne. Planowanie budżetu domowego w głowie to także niekoniecznie dobry plan. Jeśli mamy wszystko zapisane na kartce to mamy wszystko czarno na białym! Czyli pod kontrolą.

Do stworzenia budżetu domowego naprawdę wystarczy zwykła kartka:

1. Jeśli podzielimy ją na 3 części - najpierw spisanie przychodów i wydatków stałych, jak i jednorazowych w przeciągu następnego miesiąca. Istotne jest, aby zanotować ile dokładnie pieniędzy zarabiamy w przeciągu miesiąca, a potem zapisać wszystkie konkretne wydatki stałe i jednorazowe w nadchodzącym miesiącu. Potem wystarczy odjąć od naszego zarobku te wydatki i otrzymujemy konkretną kwotę, która zostaje nam " na czysto". W ten sposób dowiadujemy się ile pieniędzy nam zostaje i, czy jesteśmy na plusie czy na minusie. Wiadomo, lepiej, aby było to na plusie, lecz jeśli nie... to musimy zastanowić się jakie wydatki stałe lub jednorazowe możemy ograniczyć, lub nawet wyeliminować. Jeśli jesteśmy na plusie - to doskonale!

2. Potem robimy drugą rubrykę. W niej wpisujemy wydatki nieregularne, czyli np. ubrania sezonowe, wakacje, wyjazdy, urodziny... Tabelka ta może być uzupełniania cały rok, bo jak wiadomo, niektóre wydatki są niespodziewane i można je dopisać potem. Sumując to, wiemy ile pieniędzy wydaliśmy w przeciągu roku na niespodziewane lub planowane wydatki, które są nieregularne. I co teraz jest istotne - tutaj obliczamy, ile pieniędzy musimy zaoszczędzić co miesiąc, aby móc na te nieregularne wydatki je wydać. Obliczoną sumę powinniśmy podzielić przez 12.

3. I ostatnia tabelka - tabelka oszczędności. Tutaj widzimy saldo finalne. Warto - wręcz powinno się - na początku miesiąca, zaplanować przeznaczenie tej kwoty, jeszcze zanim w naszym portfelu fizycznie zostaną pieniądze (na koniec miesiąca). Do stworzenia planu oszczędzania mamy trzecią rubrykę naszego domowego budżetu. Na pierwszą pozycję (“Oszczędności w tym miesiącu”) przepisujemy kwotę z pierwszej rubryki (z “Saldo finalne”). Następnie tworzymy sobie prosty plan podziału tej kwoty. Możemy również stworzyć sobie jakiś alternatywny cel, np. zakup telewizora – coś czego nie musimy kupować, ale możemy, jeśli uzbieramy więcej pieniędzy.

Planowanie budżetu domowego jest istotne i pozwala nam mieć pod kontrolą dosłownie każdy wydatek!

Jednak nie zawsze przewidzimy wszystkich okoliczności. Gdy pojawią się nieplanowane wydatki i potrzebny będzie dodatkowy zastrzyk gotówki być może pojawi się konieczność poszukiwania wiarygodnej firmy pożyczkowej. Taką firmą jest Ekassa, która jest młodym graczem na rynku finansowym. Posiada bogatą ofertę od szybkich niewielkich pożyczek udzielanych na krótki czas, pożyczek do 9000 zł z ratalną spłatą, po wysokiej wartości pożyczki konsolidacyjne, które wspierają w trudnej sytuacji finansowej.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja