Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marka Elzbiety

Tuesday, 18, czerwiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

29.09.2018

Elektroniczny PIT za 2018 rok - jak rozliczyć się online

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Coraz lepiej czujemy się i poruszamy w świecie wirtualnym. Już nikogo dzisiaj nie dziwią zakupy dokonywane on-line, a kontakty międzyludzkie przez internet to nasza codzienność. Przy pomocy sieci internetowej pracujemy i wypoczywamy. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się także e-administracja. Skoro możemy robić zakupy przez internet, bookować bilety, możemy także załatwiać sprawy urzędowe przy pomocy sieci.

 

Technologie informatyczne i telekomunikacyjne znalazły swoje zastosowanie także w szeroko pojętej administracji publicznej. Co istotne, najważniejsze usługi publiczne w ramach e-administracji są świadczone przez administrację samorządową, a więc tę która jest najbliżej obywatela. Popularność korzystania z zakresu e-administracji rośnie z roku na rok. Jest to także związane z rozwojem technologii i jej systematycznym ulepszaniem. Biorąc pod uwagę szybkie tempo życia i „brak czasu”, na który narzekają Polacy, uniknięcie wizyt i kolejek w urzędach oznacza zaoszczędzony, cenny czas.

 

Elektroniczny PIT za 2018 rok

Bardzo dobrym przykładem korzystania z usług administracji elektronicznej jest rozliczanie się z fiskusem. Ministerstwo Finansów podało, że liczba elektronicznych zeznań podatkowych za 2016 rok wyniosła 9,7 mln, czyli przekroczyła 50% wszystkich zeznań jakie zostały złożone. Była to liczba rekordowa. Cieszące się coraz większym zainteresowaniem e-Deklaracje stanowią część systemu e-Podatki, który umożliwia składanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Aby móc składać e-deklaracje za pomocą interaktywnych formularzy PDF, trzeba spełnić kilka warunków, które nie są skomplikowane i dostępne niemal dla każdego, kto ma choćby niewielkie pojęcie o funkcjonowaniu internetu i zdarza mu się korzystać z sieci.

Przede wszystkim należy dysponować podpisem elektronicznym. Zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można kupić w Polsce w certyfikowanych przez Ministerstwo Gospodarki firmach. Sam podpis zwykle jest składany przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego. Kolejny warunek to posiadanie komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (2000, XP, Vista, Windows 7 lub Windows 8) i dostępem do internetu. Obecnie komputery znajdują się w zdecydowanej większości polskich domów, a dostęp do internetu jest powszechny. Należy także zadbać o to, aby nasz komputer miał zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader w aktualnej wersji (do pobrania na stronie producenta).

Kiedy spełnimy powyższe warunki możemy przejść do kolejnego etapu: pobrania systemu e-Deklaracje. Może to być również inny, bezpieczny i łatwy w obsłudze program do składania elektronicznych deklaracji podatkowych, jak na przykład podatnik.info/program_do_pit/e-deklaracje. Cały ten proces nie trwa długo, a po jego zakończeniu możemy wprowadzić odpowiednie dane do interaktywnych formularzy. Zakończeniem jest przesłanie podpisanej e-deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Wysyłanie deklaracji podatkowych przez internet jest obecnie najszybszym i najwygodniejszym sposobem rozliczania się z fiskusem.

 

Wygoda rozliczenia PIT online

Zalety e-deklaracji z pewnością zachęcą Polaków i w przyszłym roku. Elektroniczny PIT za 2018 rok wybierze podobna, a może jeszcze większa liczba obywateli. W składaniu e-deklaracji nie jesteśmy ograniczeni miejscem - bez względu na to, gdzie się obecnie znajdujemy, możemy wypełnić zeznanie podatkowe przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Unikniemy także dodatkowych papierów, a ewentualne błędy przy wypełnianiu formularza nie zmuszą nas do rozpoczynania wszystkiego od nowa. Poprawki w e-deklaracji możemy wprowadzać na każdym etapie. Również Ministerstwo Finansów zachęca do rozliczania się z Administracją Skarbową w formie elektronicznej. Elektroniczny PIT za 2018 rok to forma rozliczenia się z fiskusem, której na pewno nie będą żałować podatnicy, który zdecydują się na tę nowoczesną metodę z zakresu e-administracji.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja