Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Roberta Eleonory

Thursday, 21, luty 2019

2019baner reklama

10.05.2018

Jak zoptymalizować łańcuch dostaw?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarządzanie dostawami jest bardzo ważną sprawą w każdej firmie, której nie można ignorować. Wiąże się ono nie tylko z koniecznością minimalizacji kosztów, ale także z organizacją miejsca składowania towaru, czy też zapasów oraz oczywiście z centralizacją. Jednak w wielu przypadkach nadal okazuje się, że to za mało i konieczne jest zastosowanie także innych kroków, dzięki którym działania firmy będą zmierzać do stania się liderem swojej branży.

 

Jak wygląda proces zarządzania dostawami?

W każdej większej firmie pojawia się konieczność związana najpierw z przechowywaniem zakupionych lub wyprodukowanych towarów, ich przechowywaniem, a następnie z dostawą. Jednak nie wystarczy zastosować jedynie jednego rozwiązania, dzięki któremu zyskamy całkowitą pewność, że optymalizacja dostawy przebiegnie po naszej myśli. Dlatego też pojawiają się takie firmy jak xbsgroup.pl, które pomagają w dostosowaniu działań firmy i w ten sposób zwiększeniu efektywności firmy.

Czym jest optymalizacja zarządzania kosztami?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest optymalizacja w zarządzaniu łańcuchem dostaw i na czym tak naprawdę polega. Dlatego koniecznie trzeba to zmienić. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to bardzo złożony proces, który wiąże się przede wszystkim z następującymi zadaniami:

  • z cięciem kosztów,
  • zmniejszeniem czasu obsługiwania poszczególnych zleceń,
  • szybszą i uproszczoną formą komunikacji z dostawcą,
  • skróceniem czasu trwania zamówień oraz ich realizacji,
  • rotowaniem towarami w sposób przynoszący najwięcej korzyści dla właścicieli firm oraz oczywiście spełniającym wszystkie wymagania klientów,
  • reagowaniem w odpowiednim momencie na zmieniające się trendy związane z zaopatrzeniem,
  • dbaniem o to, aby dostawy zawsze docierały na czas do klienta.

Poza tym musisz wiedzieć także, że sam proces zarządzania optymalizacją w kontekście dostaw zaczyna się bardzo wcześniej, gdyż już podczas tworzenia towaru, czy też materiałów. Tym samym bezpośredni wpływ na cały proces mają takie cechy towaru jak jego kształt, wielkość, czy także opakowanie. W końcu to, jaki kształt będzie miał produkt może wpłynąć dość wyraźnie na to, ile towarów zmieści się w magazynie, czy też w jakiej formie będzie musiał być wysłany. Zignorowanie tych kwestii jest bardzo dużym błędem.