Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Roberta Eleonory

Thursday, 21, luty 2019

2019baner reklama

08.05.2018

O czym trzeba pamiętać, zakładając firmę?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Praca na własny rachunek to dla wielu osób spełnienie najskrytszych marzeń. W końcu nie od dziś wiadomo, że nie każdy ma szczęście do przełożonych. Dlatego posiadanie własnej firmy, wydaje się prawdziwą idyllą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że działalność gospodarcza, to nie tylko możliwość samorealizacji oraz spora swoboda, ale również wiele nowych obowiązków. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zadania, które są najważniejsze na początku naszej przygody z samozatrudnieniem.

 

Dobry pomysł w połączeniu z pasją

Trzeba przyznać, że obecnie na rynku można znaleźć naprawdę przeróżne firmy. Właśnie dlatego ludzie muszą wykazywać się coraz większą kreatywnością, jeżeli chcą wyróżnić się czymś oryginalnym. Dlatego tak ważne jest to, by jeszcze przed założeniem własnej działalności gospodarczej, mieć jakiś ciekawy pomysł. Warto także zaznaczyć, że w większości przypadków największy sukces odnoszą ludzie, którzy kochają to, co robią. Dzięki temu, że zarabiają na swojej pasji, mają dużą wiedzę, ale też wiedzą, czego oczekuje od nich rynek, a przede wszystkim klienci lub kontrahenci. Dlatego zawsze warto przede wszystkim inwestować w to, co kochamy i na czym znamy się najlepiej.

Korzystaj z pomocy innych osób

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie musi oznaczać tego, że wszystkie zadanie będziemy sami wykonywali. Choć na początku nie ma sensu liczyć na duże zyski, to czasem warto zainwestować trochę środków w skorzystanie z pomocy innych osób. Przede wszystkim powinno dotyczyć to sfer, które są niezbędne podczas prowadzenia własnej firmy, ale mogą sprawić pewne trudności. Trzeba przyznać, że najczęściej problem dotyczy księgowości. Wszelkie błędy mogą nieść za sobą niemiłe konsekwencje, dlatego to zadanie warto powierzyć doświadczonemu biuru rachunkowemu, jak np.: fintaxis.pl.

Najważniejsze sprawy administracyjne

Niestety w Polsce przyszły przedsiębiorca musi zmierzyć się z wypełnieniem sporej ilości dokumentów, zanim będzie mógł cieszyć się z posiadania własnej działalności gospodarczej. Jednak są one niezbędne do tego, by prowadzić legalną firmę. Warto także pamiętać o tym, że przed wypełnieniem wszystkich tych dokumentów, powinniśmy ustalić już niektóre informacje.

Sprawy administracyjne, o których nie można zapomnieć

  • Wniosek o wpis do CEIDG – każda osoba fizyczna, która chce prowadzić swoją działalność gospodarczą, musi złożyć taki wniosek. Ważne jest jednak to, że możliwe jest złożenie takiego dokumentu za pomocą Internetu. Niezwykle istotne jest także to, że podczas składania wniosku do CEIDG trzeba już znać nazwę firmy, a także kod PKD. Inaczej niemożliwe będzie wypełnienie wszystkich rubryk.
  • Koncesje – trzeba pamiętać, że koncesje są niezbędne w przypadku niektórych działalności gospodarczych, np. gdy chcemy sprzedawać alkohol, handlować nieruchomościami lub prowadzić aptekę.
  • VAT – przed założeniem własnej firmy, warto zastanowić się nad tym, czy będziemy musieli być VAT-owcem, czy też nie. Warto zwrócić uwagę na to, że niektórzy są całkowicie zwolnieni z tego obowiązku, np. lekarze.