Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

28.02.2018

Grzałki do akwarium - rodzaje i charakterystyka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grzałka to niezbędny element w każdym akwarium. Jej zadaniem jest utrzymanie prawidłowej temperatury. Jest to kluczowe ponieważ zdecydowana większość ryb żyje w rejonach, gdzie temperatura wody jest wyższa aniżeli ta w pomieszczeniach. W akwarium tropikalnym temperatura wody powinna oscylować w granicach 23-27 stopni. Zdarza się oczywiście, że niektóre gatunku ryb preferują nieco inne warunki, należy więc dokładnie je poznać. Jakie są rodzaje grzałek i na co należy zwracać uwagę podczas ich wyboru?

 

Grzałka z termostatem

To najbardziej popularny rodzaj grzałek, który jest dostępny w sklepach. Termostat pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w akwarium, a jego moc powinna być dobrana na podstawie wielkości zbiornika. Mała grzałka w dużym akwarium nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury, może to doprowadzić do jej szybkiego zużycia. Termostaty dzieli się na mechaniczne i elektroniczne. Ten drugi rodzaj uważany jest za bardziej dokładny. Grzałkę należy umiejscowić tam, gdzie występuje duży przepływ wody. Dzięki temu podgrzana woda zostanie rozprowadzona po całym akwarium

Grzałki bez termostatu

Stosuje się je w nielicznych sytuacjach, np. gdy temperatura pomieszczenia, w którym umieszczono akwarium, jest stała.  Niekiedy może okazać się pomocna podczas awarii ogrzewania w akwarium. Niektórzy decydują się na zakup grzałki bez termostatu, gdyż sam termostat dokupują już oddzielnie. Takie rozwiązanie nie jest jednak zalecane, gdyż będzie nieco droższe, a przy tym znacząco obniża estetykę. 

Grzałki wewnątrz filtrowe
Grzałki akwariowe nie tylko zabierają bardzo wiele miejsca, ale i mogą mieć negatywny wpływ na wygląd zbiornika. Jak można to zmienić? Dobrym pomysłem jest zakup filtra zewnętrznego z wbudowaną grzałką. Grzałki wewnętrzne niwelują także ryzyko oparzeń. Znaleźć można je m.in. na https://www.plantica.pl/produkty/temperatura/grzalki-wewnetrzne. Wybór gotowego zestawy może być trochę droższym rozwiązaniem, jednak z pewnością opłacalnym.

Dobrze wiedzieć, że do dyspozycji są również specjalne grzałki nietłukące. Są one wykonane z tworzywa i posiadają wbudowany termostat. Maja jednak nieco niższą wydajność od modeli szklanych, dlatego wybierając grzałkę do naszego akwarium dobrze jest dopytać się specjalisty, którą z nich poleca. Wówczas będzie nam o wiele łatwiej podjąć ostateczną decyzję.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja