Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Fabiana Sebastiana

Sunday, 20, styczeń 2019
14.02.2018

Zastosowanie styropianu w budownictwie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Styropian, znany jako polistyren spieniony, to popularny i powszechnie stosowany materiał izolacyjny. To niezwykle lekki materiał o 98% zawartości powietrza wykorzystuje się m.in. w procesie termomodernizacyjnym, aby obniżyć koszty dzięki usprawnieniu systemu grzewczego.

W budownictwie płyty styropianowe stosuje się w budynkach jako warstwę izolacyjną. Serwis knauf-industries.pl dostarcza styropianowe fasady i kliny dachowe. Firmy oferuje także styropian grafitowy, który zapewnia lepsze parametry izolacyjne i skuteczne ocieplenie przy użyciu cieńszych płytach.

Styropian do izolacji dachów

Do termoizolacji dachów wykorzystuje się wydajny i prosty w montażu styropian dachowy. Idealnie sprawdza się jako izolacja termiczna w dachach płaskich i skośnych oraz poddaszy zabezpieczając budynek przed utratą ciepła. Istnieją różne sposoby ocieplenia budynku styropianem.

W dachach skośnych warstwy styropianu warstwy styropianu umieszcza się pomiędzy krokwiami. Dach z poddaszem użytkowym wymaga starannego rozmieszczenia warstw izolacyjnych w przegrodzie dachu. Typowy układ warstw wygląda następująco: pokrycie dachu, folia, szczelina powietrzna, styropian jako izolacja termiczna, paraizolacyjna folia PE i betonowy strop.

Izolacja ścian zewnętrznych

W myśl prawa Fouriera większość wymiany ciepła ze środowiskiem zewnętrznym poprzez przegrody budynku odbywa się na drodze przewodzenia. Utrata ciepła przez ściany zewnętrzne wynosi około 40% ogólnych strat ciepła w budynku. Aby zwiększyć efektywność ekonomiczną należy projektować przegrody zewnętrzne w taki sposób, aby optymalizować proces energetyczny.

Dawniej izolację cieplną ścian zewnętrznych zapewniała odpowiednia grubość przegrody zewnętrznej, np. ściana z cegły miała minimum 51 cm. Obecnie takie sposoby są nieopłacalne i sprzeczne z aktualnymi wymogami ochrony cieplnej na mocy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki.

Sposoby ocieplania budynków

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykonanie warstwy izolacji zewnętrznej, gdyż zgodnie z fizyką cieplną budowli materiał termoizolacyjny należy umieścić po stronie niższych temperatur, aby redukował zasięg oddziaływania temperatur ujemnych. Takie rozwiązanie zapobiega niszczeniu konstrukcji nośnej, niweluje zmiany temperatur i pozwala zachować dużą pojemność cieplną warstwy konstrukcyjnej. Oznacza to, że w przerwach grzewczych oddaje skumulowane ciepło do wnętrza budynku.

Izolacja stosowana od strony wewnętrznej większa wahania temperatur w układzie konstrukcji powodując szybkie wychładzanie pomieszczeń w trakcie przerw w ogrzewaniu. Niestety niektóre budynki mogą być ocieplane tylko od wewnątrz, m.in. zabytki architektoniczne.

Termoizolacja obwodowa

Elementy budynku stykające się z gruntem należy zabezpieczyć termoizolacją obwodową. Obwodowa izolacja termiczna stanowi zewnętrzną, ciągłą i pozbawioną mostków cieplnych izolację przegród zewnętrznych bezpośrednio przylegających do gruntu. Ma na celu zmniejszyć zasięg ujemnych temperatur i ryzyko kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody chroniąc hydroizolację i skutecznie ograniczając straty ciepła w budynku.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation