Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Magdaleny

Sunday, 22, lipiec 2018

optyk desktop

07.09.2017

Czy wirtualne biura są zgodne z polskim prawem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wirtualne biura to często ucieczka freelancerów, decydujących się na założenie własnej działalności, z domowych pieleszy. Spędzanie całego dnia w domu naraża nas na utratę kreatywności, zwiększając ochotę i przyzwolenie na uzasadnione lenistwo. E-biuro to lek idealny, w ostatnich czasach bardzo popularny, by nie rzec – wręcz modny. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem, pojawia się kluczowe pytanie – czy wirtualne biura są zgodne z polskim prawem? Czy jest to legalne?

 

Wirtualne biuro od A do Z

Co kryje się pod pojęciem wirtualne biuro? Otóż jest to przedsiębiorca, który w ofercie własnej firmy posiada świadczenie usług biurowych, związanych z udostępnianiem adresu, na który możemy zarejestrować własną działalność. W miarę jedzenia, jednak apetyt rośnie, dlatego też firmy oprócz zapewnienia prawdziwego adresu, oferują możliwość obsługi telefonicznej i mailowej naszych kontrahentów, korzystania ze skrzynki pocztowej, czy wynajmu przestrzeni do spotkania z klientem. Wiedz, iż na niewielkiej przestrzeni kilkudziesięciu metrów, może zostać zarejestrowanych kilkaset działalności, podobnych do Twojej. Tu zaczynają pojawiać się wątpliwości – czy wirtualne biuro jest rzeczywiście legalne?

Legalne i oszczędne wirtualne biura!

Krótko odpowiadając, e-biuro to nie tylko legalne, ale również tanie rozwiązanie, pozwalające na rozwój danego biznesu. Pomyśl, ile pieniędzy i czasu pochłonęłyby poszukiwania związane ze znalezieniem odpowiedniego lokum, w którym mógłbyś rozwinąć biznesowe skrzydła. Zwróć uwagę na miesięczny czynsz. Biuro położone w prestiżowej lub uczęszczanej dzielnicy naraża nas na wysokie wydatki, powodując iż pakujemy się w rozwiązanie najgorsze z możliwych – kredyt.  Wirtualne biuro wychodzi  naprzeciw najważniejszej wartości dla start-upów – oszczędności. Abonament płacony w skali roku to innowacyjne rozwiązanie, stosowane przez znane na całym świecie przedsiębiorstwa.

Urząd Skarbowy przeciwny!

Urzędy Skarbowe kwestionowały zakładanie działalności w wirtualnych biurach, odmawiając nadania NIP. Wynikało to z faktu, iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym brakowało konkretnego numeru lokalu w danym budynku. Co więcej, wykazywały iż, pod wskazanym adresem siedziby firmy brakuje wykonywania funkcji zarządczych. Postępowanie to zostało zaniechane w 2014 roku, kiedy to Naczelny Są Administracyjny, wykazał, iż nie ma przepisów, w których podatnik, jest zobowiązany do wskazania konkretnego lokalu o tego typu specyfikacji. Poza tym, Urząd Skarbowy nie odpowiedział, na podstawie jakich informacji wywnioskował, że pod danym adresem nie można wykonywać wyżej wymienionych funkcji zarządczych. Naczelny Sąd Administracyjny wyraził się jasno, iż działalność gospodarcza (w tym firma czy spółka), może być prowadzona w dowolnym miejscu, nawet jeśli obejmuje ona możliwość skorzystania z wirtualnego biura.

Wątpliwości zostały rozwiązane. Wirtualne biura są legalne! Co więcej, pozwalają oszczędzać i skupiać się na ważniejszych aspektach biznesowych. Korzystając z okazji, chciałabym pozwolić sobie na polecenie firmy Omnioffice (omnioffice.pl), która świadczy profesjonalne usługi związane z prowadzeniem wirtualnego biura. Czas zabrać się do pracy!

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation