Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Tuesday, 15, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

23.08.2017

Podejrzany a oskarżony - różnice

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W momencie, w którym stawiany nam jest zarzut popełnienia czynu zabronionego już wiemy, że nie jest dobrze. Oprócz zorientowania się czego w ogóle sprawa dotyczy oraz znalezienia dobrego adwokata, powinniśmy dowiedzieć się również czy jesteśmy oskarżeni czy na razie jedynie podejrzani o popełnienie danego przestępstwa. Czy istnieje istotna różnica? Otóż tak!

 

Dopiero podejrzany?

Osobie podejrzanej stawiany jest zarzut popełnienia przestępstwa, jednak dopiero w postępowaniu przygotowawczym. Ma ona prawo odmówić zeznań, ale może również je złożyć w dowolnym, późniejszym momencie postępowania sądowego. Postępowanie przygotowawcze dopuszcza bardzo dużo praw dla osoby podejrzanej, jednak niestety nie jest ona ich często świadoma. Mało kto korzysta w tym momencie z prawa do pisemnego uzasadnienia zarzutów, a szkoda ponieważ taka informacja mogłaby lepiej przygotować podejrzanego do nadchodzącej rozprawy. Przede wszystkim dałaby możliwość podejścia do sytuacji z pełną świadomością i przygotowania linii obrony. Jeżeli podejrzany złoży odpowiedni wniosek będzie miał również możliwość zapoznania się z aktami postępowania, jednak dopiero pod koniec postępowania przygotowawczego. Zdarza się czasami, że taka opcja pojawia się wcześniej, jeżeli prowadzący rozprawę wyrazi na to zgodę.

A może już oskarżony?

Jeżeli tak, to znaczy, że akt oskarżenia przeciwko danej osobie już wpłynął do sądu. Jej obowiązkiem od tej pory jest czynne uczestnictwo w rozprawie. Na szczęście oskarżony ma prawo do tego, aby  zatrudnić prawnika, który będzie go reprezentował. Podobnie jak podejrzany jednak, może odmówić składania zeznań a nawet odpowiedzi na pytania. Osoba, która jest oskarżona ma również możliwość dostarczania dowodów oraz zadawania pytań osobom, które są przesłuchiwane. Zazwyczaj robi to w jej imieniu adwokat, jeżeli oczywiście oskarżony zdecydował się go zatrudnić. W przypadku, kiedy oskarżony uzna, że wynik rozprawy jest niesłuszny i niesprawiedliwy - ma także prawo go zaskarżyć.

Obowiązki podejrzanego i oskarżonego

Najważniejszym obowiązkiem jest stawianie się na każde wezwanie instytucji sądowej a w przypadku niedyspozycji - dostarczenie odpowiednich dokumentów będących usprawiedliwieniem nieobecności w sądzie. Należy je dowieźć możliwie jak najszybciej a najlepiej, jeśli jest taka możliwość, poinformować sąd jeszcze przed terminem, że nie jest on dla oskarżonego odpowiedni. Wówczas również należy poprzeć to odpowiednimi wyjaśnieniami. Za niestawiennictwo na wezwanie sądu grożą kary grzywny, areszt bądź doprowadzenie przed sąd przez policję. Kolejnym obowiązkiem zarówno oskarżonego jak i podejrzanego jest informowanie sądu o każdej zmianie adresu.

Dobrze jest mieć adwokata...

Różnica w jakości obrony kiedy posiadamy prawnika a kiedy go nie zatrudnimy jest ogromna. Profesjonalista wie jak się zachować, jakich argumentów użyć oraz jak zaprezentować siebie i nas w sądzie. Reprezentując nasze interesy stara się o najniższy możliwy wymiar kary dla nas. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby adwokat ten był naprawdę dobry. Każda sprawa w sądzie, której jesteśmy stroną to dobry powód, aby skorzystać z porad profesjonalisty (tutaj). Wynajęcie dobrego adwokata kosztuje, jednak będąc oskarżonym bądź podejrzanym warto jest zainwestować w kogoś kto dobrze nas obroni. Korzystanie z usług prawnika to często jedyna droga do tego, aby uzyskać pozytywny wynik rozprawy.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja