Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

10.06.2017

Ekogroszek a miał węglowy: poradnik dla początkujących

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

 Węgiel to jeden z podstawowych sposobów ogrzewania domu i ze względu na swoją niską cenę zapewne jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Jeśli budujesz dom i zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj ogrzewania wybrać lub jeśli planujesz zmianę instalacji grzewczej w swoim domu na piec węglowy – zapoznaj się z właściwościami dwóch popularnych rodzajów tego opału: ekogroszku i miału węglowego.

 

 

Charakterystyka miału węglowego

Miał węglowy powstaje z dobrego jakościowo węgla kamiennego i jest węglem opałowym o najmniejszej granulacji. Granulacja to wskaźnik wielkości ziaren materiału, który w przypadku miału wynosi od 0 do 25 mm. Miał węglowy to także węgiel o najmniejszej kaloryczności, czyli wartości opałowej spośród innych węgli. Świetnie sprawdza się jako opał na okres wiosenno-letni, kiedy temperatury są dodatnie i nie ma konieczności intensywnego ogrzewania domu. Miał węglowy możesz stosować jako samodzielne paliwo lub łączyć go np. z bardziej kalorycznym ekogroszkiem, w celu wygenerowania oszczędności finansowych i uzyskania wyższej temperatury w domu w okresie jesiennym.

 

Charakterystyka ekogroszku

Ekogroszek, podobnie jak miał powstaje z węgla kamiennego lub też z brunatnego. Jego granulacja jest zbliżona lub wyższa do wielkości ziaren miału, wynosząc od 8 do 25 mm. Wartość opałowa tego materiału może wynosić od 23 do 29 MJ/kg. Najważniejszym wyróżnikiem ekogroszku jest jego niska zawartość popiołu i siarki, skąd też wywodzi się jego nazwa. Procentowa ilość popiołu w dobrej jakości ekogroszku powinna wynosić ok. 6%, natomiast a małej zawartości siarki mówimy jeśli wynosi ona od 0,2 do 0,8%. Te liczby mają znaczący wpływ na twoje ogrzewanie. Jeśli węgiel, którego używasz zawiera dużo siarki, twój piec szybciej zniszczy się, warto więc inwestować w tym przypadku w materiały wysokogatunkowe od sprawdzonych sprzedawców. Emisja siarki to także dodatkowe zanieczyszczenia dla środowiska naturalnego, dlatego im jej mniej, tym lepiej. Natomiast duża ilość popiołu oznacza mniejszą faktyczną wartość opałową, jaką dostarczy ci twój węgiel. Oznacz to również więcej pracy dla ciebie w kotłowni, ponieważ popiół należy regularnie opróżniać z kotła i odpowiednio utylizować.

 

Po czym poznać węgiel dobrej jakości

Jeśli nie masz jeszcze swojego sprawdzonego dostawcy węgla, przed zakupem zwróć uwagę na wyżej opisane właściwości materiału: kaloryczność, granulację, zawartość popiołu oraz siarki. Ponadto warto wiedzieć, że węgle opałowe produkowane są z węgla kamiennego lub brunatnego. Różnica między nimi jest taka, że węgiel kamienny jest starszy, przez co ma większe wartości opałowe, jest bardziej smoliście czarny, twardszy oraz dłużej trzyma ciepło. Węgiel brunatny pochodzi z nowszych kopalni i nie zawsze sprawdza się przy mroźnych, polskich zimach. Poznasz go po jaśniejszej, bardziej brązowej barwie, jest również bardziej kruchy. Niektórzy dostawcy oferują możliwość zakupu pojedynczego worka węgla, który pozwoli ci sprawdzić, jak wygląda towar, jak się pali i czy się nie spieka. Pamiętaj, że zawsze warto porównać specyfikację wybranego materiału pomiędzy producentami, aby zapewnić sobie węgiel o najlepszym stosunku jakości do ceny.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja