Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Irmy Jozefa

Wednesday, 18, wrzesień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

28.04.2017

Kinkiety – jak dobierać je do aranżacji?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oświetlenie ścienne najczęściej jest dyskretne i podkreśla aranżację wnętrza – nie męczy i nie razi w oczy, ale wprowadza do wnętrz przytulną, elegancką atmosferę. Kinkiety, ponieważ to właśnie o nich mowa, są obecnie dostępne w szerokiej gamie wariantów do wyboru, dlatego możemy dopasować je praktycznie do każdej aranżacji wnętrza.

Kinkiety to lampy o konstrukcji umożliwiającej ich zawieszenie na ścianie. Wywodzą się z Francji, a ich nazwa, czyli „quinquet” wywodzi się od nazwiska francuskiego farmaceuty Quinqueta, który rozpowszechnił lampę o tej konstrukcji.

Początkowo kinkiety były lampami olejnymi z bocznym zbiornikiem paliwa. Od lat osiemdziesiątych XVIII wieku zaczęły być stosowane powszechnie jako lampy wiszące – głównie na ścianach salonów, korytarzy czy foyer pomieszczeń. Wtedy kinkiety wyposażane były w odblaskowe tarcze z lustra lub metalu, które obecnie nie są już stosowane.

Nowoczesne kinkiety w wielu osłonach

Jeżeli chcemy zdecydować się na różnorodne oświetlenie domu, kinkiety to kapitalna propozycja. Chociaż najczęściej kojarzone są z klasycznymi aranżacjami, to również świetnie sprawdzają się w nowoczesnych przestrzeniach.

Mogą stanowić uzupełnienie oświetlenia ogólnego, a także same mogą pełnić taką rolę w tych pomieszczeniach, w których są niskie sufity. Również doskonale sprawdzają się na korytarzach, klatkach schodowych, mogą być zamontowane przy łóżku zamiast lampek nocnych lub oświetlać lustro w łazience. Ponadto kinkiety mogą być zastosowane do oświetlania regałów czy obrazów wiszących na ścianach.

20170428 art

Oprawy kinkietowe – jakie wybrać?

W sklepach czeka na nas szeroka gama rozmaitych kinkietów. Mogą być one wykończone kloszami przejrzystymi, które przepuszczają światło, albo nieprzezroczystymi, które dają bardziej kierunkowy snop światła. Oprawy nieprzeźroczyste dają bardziej dyskretne oświetlenie, które świetnie sprawdza się również do podkreślenia faktury ściany. Do wyboru mamy też kinkiety zamknięte, które przypominają plafoniery.

Kinkiety mogą kierować światło w górę albo w dół. W sprzedaży znajdziemy też modele, które są dwustronne, czyli świecą zarówno w górę, jak i w dół. Możemy wobec tego dobrać je w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać.

Gdy chodzi o stylistykę, do wyboru mamy zarówno ponadczasową klasykę – kinkiety z podstawami z metalu wykańczane szklanymi lub tkaninowymi kloszami. Do dyspozycji mamy też nowoczesne, minimalistyczne kinkiety, które mogą przypominać prostopadłościany lub sześciany i dobrze wtapiają się w ściany. Szereg z nich znajdziemy w internetowych sklepach, jak np. tutaj http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkiety.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja