Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Irmy Jozefa

Wednesday, 18, wrzesień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

27.03.2017

Zdrowa czy niezdrowa – jak to jest z tą czekoladą?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czekolada mleczna, ciemna… co za różnica?! A jednak - czekolada jest zdrowa, ale kiedy mówimy o zdrowiej czekoladzie, nie mamy na myśli tej mlecznej... Musi to być czekolada posiadająca pewne określone składniki, w tym czyste organiczne kakao.

Takie kakao jest wolne od cukru, stanowi duże źródło magnezu, cynku, żelaza, wapnia, potasu oraz wielu witamin. Nie można też pominąć wysokiego poziomu przeciwutleniaczy. Te wielkie korzyści wynikają z faktu, że dobra czekolada pochodzi z roślin, a jak wiemy rośliny zawsze są pełne wielu korzyści zdrowotnych. Ponadto są również pełne flawonoidów, które działają jako przeciwutleniacze w celu ochrony ciała przed chorobą.

Ciemna czekolada jest zdrowa

Jednak taka czekolada powinna mieć nie mniej niż 70 procent zawartości kakao. Warto sprawdzić opinie karmello, by mieć pewność, że ma się do czynienia z produktem wysokiej jakości. Zalecana dawka ciemnej czekolady wynosi do 50 gramów na osobę/dziennie. To nie znaczy, że powinniśmy ją jeść codziennie lub zawsze mieć ją ze sobą, ale ma ona wiele korzyści i dlatego powinna być włączona do naszej regularnej diety.

50g ciemnej lub czarnej czekolady ma mniej kalorii niż cztery średnie słodkie herbatniki! Czekolada ma również niską zawartość kofeiny.

Ciemna czekolada jest w stanie wyprodukować endorfinę, które poprawiają nastrój i może być jednym z najlepszych leków przeciwdepresyjnych, jakie mogą się znaleźć w naszym łańcuchu pokarmowym. Składa się z odprężających substancji, które mogą zredukować stres, a dzięki bardzo wysokiej zawartości chemicznej może zapobiegać rakowi.

Czekolada dla serca

Z powodu różnych dobrych chemikaliów w ciemnej czekoladzie znana jest z korzyści płynących z działania przeciwciał przeciwko chorobom serca. Pomaga normalizować tłuszcze krwi, takie jak cholesterol i konwertuje niebezpieczny cholesterol na dobry cholesterol HDL. Inną zaletą jest zmniejszenie lepkości krwi, co może pomóc przy ciśnieniu krwi. Według badań, regularne spożywanie ciemnej czekolady może pomóc utrzymać układ sercowo-naczyniowy w dobrym stanie.

Inne zalety ciemnej czekolady

Większość z nas zgodzi się, że czekolada smakuje dobrze. Zawierając teobrominę, kofeinę i inne substancje pobudza produkcję endorfiny, która daje poczucie przyjemności. Niektóre tłuszcze w ciemnej czekoladzie nie wpływają na poziom cholesterolu, jednak warto sprawdzić karmello opinie by mieć pewność, że ma się do czynienia z czekoladą właśnie o takich swoistych właściwościach.


Aby uzyskać dla siebie wszystkie wyżej wymienione zalety czekolady, upewnij się, że zawsze wybierasz tą ciemną!

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja