Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Swiatozara

Sunday, 08, grudzień 2019

Domi strona
20191021 kantor

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

18.11.2016

Protest w Rzęśnicy. Mieszkańcy na godzinę zablokowali drogę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątkowe popołudnie (18.11) o godzinie 15-tej mieszkańcy wsi Rzęśnica w gminie Złocieniec zablokowali drogę krajową nr 20. Przechodząc po przejściu dla pieszych przez ponad godzinę nie pozwalali na przejazd pojazdów. Wywołało to spore utrudnienia dla kierowców poruszających się między Drawskiem, a Złocieńcem.

 

Protestujący wyrozumiali dla kierowców

Osoby biorące udział w zgromadzeniu kilkakrotnie  schodzili z przejścia, aby przepuścić pojazdy oczekujące przed przejściem dla pieszych.   Jak powiedział nam organizator dzisiejszego protestu Marek Pawiłan - protestujący chcą zaznaczyć problem, jednak wiedzą, że protest sprawia utrudnienie dla kierowców. Dlatego co kilka minut piesi schodzą na chodnik.

Służby porządkowe na miejscu

Nad przebiegiem protestu czuwali policjanci z Drawska, Złocieńca, a także złocieniecka straż miejska. Policjanci zabezpieczali głównie rejon skrzyżowania w Rzęśnicy, aby zapewnić bezpieczeństwo protestującym mieszkańcom i wesprzeć kierowców podczas przejazdu przez miejsce protestu.

Dlaczego jest niebezpiecznie ?

Odcinek drogi krajowej nr 20 przebiega przez Rzęśnicę. Jednak tylko na odcinku 300 metrów jest to teren zabudowany oznaczony znakami pionowymi  D42 i D43. Na wspomnianych 300 metrach obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Jednak budynki należące do wsi wybudowane zostały na odcinku blisko 3 kilometrów wzdłuż drogi. Mieszkańcy uważają, że cały obszar, czyli blisko 3 kilometrowy odcinek powinien być tzw. obszarem zabudowanym. Mieszkańcy Rzęśnicy między posesjami poruszają się po jezdni, gdyż we wsi nie ma chodnika. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej, kiedy to godzinach popołudniowych zapada zmrok. Wybudowanie chodnika wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Walczą z GDDKIA

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad twierdzą, że miejscowość jest poprawnie oznakowana a posesje położone za dotychczasowym obszarem zabudowania są zbyt odległe od siebie i nie ma możliwości poszerzenia obszaru zabudowanego. W najbliższym czasie GDDKiA nie przewiduje również wybudowania chodnika. Jest to inwestycja, która zrealizowana będzie w ciągu najbliższych kilku lat

Burmistrz Zacharzewski popiera protest

Burmistrz Krzysztof Zacharzewski wielokrotnie interweniował w GDDKiA w sprawie wybudowania chodnika i poprawy bezpieczeństwa w Rzęśnicy. Jednak jak do tej pory interwencje te nie odniosły spodziewanego rezultatu. Sprawa bezpieczeństwa w Rzęśnicy stanęła w martwym punkcie. Jak powiedział nam K. Zacharzewski – mieszkańcy mają wsparcie władz Złocieńca. W dalszym ciągu prowadzone będą działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w Rzęśnicy – podsumował Burmistrz. Dziś Burmistrz osobiście przyłączył się do protestujących. Wraz z mieszkańcami przez godzinę chodził przez przejście dla pieszych. 

 

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja