Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Teresy Jadwigi

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

02.06.2016

Naprawy zabytkowych aut

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niewiele warsztatów samochodowych w Polsce poradzi sobie z naprawą zabytkowych pojazdów. Z reguły ich naprawami zajmują się sami właściciele pojazdów, którzy są prawdziwymi pasjonatami motoryzacji.

Problematyczną kwestią są bowiem części samochodowe - w Polsce w samochodach zabytkowych nie dopuszcza się stosowania części nowych w ilości większej niż 25 procent.

Polskie warsztaty prowadzone przez pasjonatów

Mechanicy z zamiłowaniem do starych samochodów potrafią naprawić nawet najbardziej nietypowe modele aut zabytkowych wyprodukowanych w Polsce oraz za granicą. Twierdzą oni, że praca taka to prawdziwa podróż w czasie oraz powrót do początków motoryzacji. Część aut muszą oni naprawiać, korzystając przy tym z fachowej literatury i schematów budowy danego modelu.

Mechanicy przyjmujący w Polsce zlecenia na naprawy zabytkowych pojazdów mają ręce pełne roboty. Coraz częściej otrzymują oni tego typu zlecenia i nierzadko dotyczą one trudnych i kosztownych konserwacji w modelach bardzo rzadkich. Polscy fachowcy podkreślają jednak, że każdy nabywca zabytkowego samochodu powinien upewnić się, że uda mu się znaleźć części zamienne do modelu. Nie ma tu reguły, że do modeli rzadkich ciężko jest je dokupić, a do modeli popularnych łatwo. Czasem jest bowiem zupełnie odwrotnie - często psujące się elementy w popularnych zabytkach kosztują astronomiczne wręcz kwoty.

Problemy z rejestracją i ubezpieczeniem

Niektórzy nierozważni nabywcy klasyków narzekają, że po naprawach u mechanika ich pojazd jest sprawny i gotowy do jazdy, jednakże niemożliwe jest zarejestrowanie i ubezpieczenie jako pojazdu zabytkowego. Dzieje się tak, gdy oryginalne części będą stanowiły w pojeździe mniej niż 75 procent wszystkich podzespołów. Polskie prawo jest pod tym względem znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach.

W Wielkiej Brytanii - bezsprzecznej kolebce europejskiego zamiłowania do starych samochodów - możliwe jest wymienienie nieco większej liczby części na nieoryginalne. W kraju tym możliwe jest też zarejestrowanie naprawionego pojazdu jako zabytkowego, a także ubezpieczenie go jako classic car. Opcję taką można znaleźć choćby tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. Co ciekawe, w Zjednoczonym Królestwie ubezpieczenie zabytkowego samochodu często jest tańsze niż polisa dla samochodu nowego - tamtejsze towarzystwa ubezpieczeniowe uznają bowiem, że zabytkowe pojazdy rzadziej wyruszają na ulice i są o wiele mniej zagrożone wypadkiem niż pojazdy nowe, których właściciele używają regularnie, a nie jedynie kilka razy w roku.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja